Joanna Chyłka to główna bohaterka książek o nietuzinkowej prawniczce, która nie boi się podejmowania trudnych spraw, często takich, których inninie chcą się podjąć. Każdy tom serii to kolejne wyzwanie dla bohaterki. Musi mierzyć się zarówno ze sprawami zawodowymi, jak i walczyć o szczęście w życiu prywatnym. Seria, której autorem jest prawnik i pisarz Remigiusz Mróz doczekała się ekranizacji, a rolę głównej bohaterki zagrała znana polska aktorka Magdalena Cielecka.

Wątki poruszone w książkach

Główna bohaterka książki Joanna Chyłka razem z aplikantem Kordianem Oryńskim często podejmuje się spraw, które boi się podjąć ktoś inny. Do takich należą:

– obrona rodziców oskarżonych o zabójstwo własnego dziecka,

– obrona Roma, ktorego oskarżono o zabójstwo rodziny w celu wypłacenia pieniędzy z polisy ubezpieczeniowej

– sprawa oskarżonego o zabójstwo sędzi Trybunału Konstytucyjnego

– sprawa ginekologa, który po otrzymaniu spadku od pacjentki znajduje w swojej nowej posiadłości zwłoki

– sprawa siedemnastolatka oskarżonego o zabójstwo kolegów

– sprawa mężczyzny oskarżonego o dokonanie masakry w restauracji na Powiślu

– sprawa aktorki, która dokonuje morderstwa na żywo

Poza tym prawniczka musi zmierzyć się z takimi sytuacjami jak utrata prawa do wykonywania zawodu, czy ściganie europejskim listem gończym

Saga o Chyłce składa się z kilkunastu tomów. Są to: “Kasacja”, “Zaginięcie”, “Rewizja”, “Immunitet”, “Inwigilacja”, “Oskarżenie”, “Testament”, “Kontratyp”, 
“Umorzenie”, “Wyrok”, “Ekstradycja”, “Precedens” i “Afekt”.

O autorze

Autorem serii jest popularny polski prawnik i pisarz Remigiusz Mróz. Jego doświadczenie prawnicze sprawia, że Joanna Chyłka wydaje się bardziej rzeczywista jako prawniczka. Mróz ma na koncie jeszcze kilka serii np. serię o kosarzu Forst, trylogię Parabellum, cykl “W kręgach władzy”, oraz takie książki jak “Wybaczam ci”, “Wieża milczenia”, “Świt, który nie nadejdzie”, “Wieża milczenia” oraz “projekt Riese”. Książki Mroza zyskały popularność także poza Polską.